2015-01-31

*Piemenėlių pyragas (Shepherd's Pie) pagal Vigiliją

Kadangi nei į namų someljė kursus nei į someljė mokyklą šiemet dar neišėjau, o domėtis  vynu norisi labiau, su draugais pradėjome Vyno savamokslių susitikimus. Idėja gimė  per Beaujolais Nouveau šventę, kai aptarinėdami jauną vyną sugalvojome, jog galima taip susitikti dažniau ir vis ragauti kažką kitą - tai pagal šalį, tai pagal vynuogę, o kitą kartą - vyndarį. Žinoma, prie degustuojamo vyno reikia ir maisto.

Jurgis parinko mums vyno susipažinimui su skirtingais vyno stiliais ir vynuogėm, o prie jo reikėjo ko nors mėsiško.

Aną savaitę pas Vigiliją buvau ragavusi Piemenėlių pyrago ir apsvarsčiusi visokių variantų nutariau, kad jis turėtų labai gerai tikti ir patikti draugams. Taip ir buvo:)


Prieš gaminant reikia pasirūpinti šiais ingridientais:

  • 500 g maltos mėsos (geriausia aviena, jautiena, bet galima įmaišyti ir kiaulienos)
  • pora svogūnų
  • 3 morkos
  • lauro lapas
  • pora skiltelių česnako
  • du šaukštai miltų
  • 500 ml jautienos sultinio
  • šaukštas vorčesterio padažo (*siūlau rinktis Heinz, nes jo sudėtis labiau panaši į tą, kokią nurodo tradicinio padažo aprašymas)
  • šaukštas pomidorų pastos
  • 1 kg bulvių
  • aliejaus kepimui
  • sviesto ir pieno bulvių košei
 
Įkaitintame aliejuje apkepkite svogūnus.

Morkas supjaustykite kubeliais ir taip pat apkepkite, iki suminkštės.

Galiausiai sudėkite maltą mėsą ir kepkite kol lengvai apskrus ir  susidarys maži mėsos burbuliukai. Druska ir pipirai pagal skonį, bet privalomi:)

Į apkeltą mėsą sudėkite pomidorų pastą ir vorčesterio padažą,  išmaišykite ir kelias minutes pakepkite. Tada apibarstykite miltais, permaišykite, supilkite sultinį, sumažinkite ugnį ir troškinkite apie valandą. Įmeskite lauro lapą. Paragautike, turi būti skanu;) jei ne, paskaninkite!

Tuo tarpu išvirkite bulves. Išvirusias nukoškite, sutrinkite, įdėkite sviesto ir šiek tiek pieno. !Nepadarykite košės per minkštos, geriau kietesnė - bus tvirtesnis pyragas ir lengviau pjaustykite.

Mėsą sudėkite į karščius atsparų kepimo indą (apie pusę jo gylio), o ant viršaus - bulvių košė. Jos viršų išlyginkite ir tada subraukykite šakute (patogiau kai ji apversta dantukais aukštyn.

Kepkite ~30 min ar ilgiau, kol viršus gražiai pagels ir apskrus, ~180°C orkaitėje.


Mes valgėme su plėšytomis iceberg salotomis, išmaišytosmis su alyvuogių aliejaus, medaus, garstyčių ir balzamiko padažu. Tinka ir marinuoti agurkėliai, o anglai valgo su žirneliais.












*Bruschetta su baravykais ir džiovintais pomidorais

Receptą kažkada perskaičiau  sezoninės virtuvės tinklapyje ir dabar jis puikiai prie pirmojo mano organizuoto Vyno Savamokslių užsiėmimo vyno*


Vynas - Marchesi de' Frescobaldi Morellino di Scansano Santa Maria DOCG, Sangiovese ir Cabernet Sauvignon blend, iš Toskanos.

O užkandis ruoštais taip:

Iš vakaro užmerkite porą saujų džiovintų  baravykų.

Aš paprastai  džiovintus gybus virdavau bet jei naudojate baravykus, juos pamerkus, o ne virus, lieka daugiau tikro grybo.

Porą didesnių svogūnų arba daug mažiukų nupulkite ir supjaustykite pusžiedžiais.

Kepkite ant sviesto ir šiek tiek aliejaus ant mažos ugnies, kad suminkštėtų bet neapskrustų. Šiek tiek pasūdykite, įberkite šaukščiuką cukraus, kad kramelizuotųsi, ir atidėkite į šalį.

Kol svogūnai kepa, smulkiai supjaustykite porą skiltelių česnako, o išbrinkusius baravykus - plonomis juostelėmis.

Grybus ir česnaką apkepkite keptuvėje ant sviesto ir tada sumaišykite su svogūnais.

Saujelę džiovintų pomidorų (jei neturite naminių, tiks ir pirkti parduotuvėje) supjaustykite plonomis juostelėmis ir sumaišykite su grybais ir svogūnais. Galite vos vos pakepti.

Paragaukite. Druska ir pipirai dar niekam nepakenkė:) Kai sukursite norimą skonį - bus baigta, liks tik pasiruošti duoną.

Ciabatta supjaustome plonom riekelėm, išdėliojam ant kepimo skardos išklotos sviestiniu popieriumi ir aptepame aliejumi. 

Galite naudoti ypač tyrą alyvuogių arba tą, kuriame buvo laikyti džiovinti pomidorai. Bent jau man visada gaila jį tiesiog išpilti, tad pasilieku patiekalams, kur aliejaus sukauptas džiovintų pomidorų skonis tinka.

Apibarstykite džiovintais čiobreliais, šiek tiek druskos ir pašaukite į orkaitę, kad apskrustų.

Ant apskrudusių riekelių dėkite baravykų ir džiovintų pomidorų gardumėlį, puoškite šviežiu čiobreliu ir duokite draugams prie vyno:)









2015-01-25

*Moliūgų sriuba ir jos variantai pagal Meringą

Jeigu kas nors paprašytų pasakyti paprasčiausiai pagaminamą sriubą, tai tikrai būtų trinta moliūgų.
 
Kam tada apie ją rašyti? Paėmei moliūgą, nulupai, supjaustei, išvirei, sutrynei - va prašau. Na gerai, dar grietinėlės įpylei, kad būtų gražesnė spalva.

Bet ne:)
Geriau yra daryti taip:

  1. Moliūgą perpjaukite pusiau, išimkite sėklas šaukštu ar peiliu, jei didelis, dar pasmulkinkite ir dėkite į orkaitę (~200°C). Kepdami moliūgai suminkštėja ir lengviau nusipjauna jų žievė. O jei turite laiko ir pakepsite ilgiau - galėsite tiesiog išskobti šaukštu.
  2. Tuo tarpu nulupkite kelias bulves, porą vidutinio dydžio turėtų užtekti. Daug nereikia, nes gausis ne moliūgų sriuba, o bulvienė. Visgi bulvė pagal prancūzus yra labai svarbi, nes suteikia kremiškesnę struktūrą. Galvoju, kad dėl krakmolo, kurio turi prikaupusi.
  3. Bulves supjaustykite kubeliais ir sudėkite į vandenį virti.
  4. Atskirai keptuvėje ant sviesto pakepkite svogūną. Kad suminkštėtų, bet nesuskrustų.
  5. Moliūgus nupultus ar išskobtus supjaustykite ir sudėkite į vandenį su bulvėmis, jei dar kieti, pavirkite. Tada sudėkite ir svogūnus.
  6. Dalį vandens nupilkite į puodelį, jei sutrynus daržoves norėtųsi skysčiau, ir sutrinkite viską blenderiu.
  7. Įpilkite šiek tiek grietinėlės, pieno, ar net grietinės. Išmaišykite.
  8. Druska ir pipirai privalomi.

Dabar  variantai tokie:
  • Papjaustykite minkšto ožkos sūrio ir pabarstykite juo sriubą lėkštėje (jei visi šeimos nariai ir svečiai jį valgo, galite šiek tiek ištirpinti ir sriuboje)
  • Vietoj grietinėlės naudokite kokoso pieną, o kepdami svogūną pakepkite ir šiek tiek smulkinto čili pipiro, o šalia druskos ir pipirų skaninkite ir kariu
  • Pasirinkite minkštą karvės pieno sūri ir ploną riekelę jo dėkite ant sriubos. Kaip tik taip šiqandien ir dariau - naudojau Sūrių turguje įsigytą Aleksando Jermakovičiaus ūkio brie tipo sūrį (labai skanu, kai pradeda lydytis)..Na ir pabarsčiau sriubos viršų maldon'o druska.





2015-01-24

Burokėlių salotos su feta ir anakardžiais

Tikriausiai tai bus paprasčiausias receptas iš visų mano aprašytų, bet kodėl gi ne, juk tai neturi įtakos skoniui:)

Jeigu burokėlius išsikepsite iš anksto, galėsite greitai paruošti šias salotas po darbo sau ar užsukusiems svečiams.



Visą mano gyvenimą burokėliai buvo verdami ir tada tarkuojami, maišomi su majonezu ar aliejumi. Nieko įmantraus, nieko blogo, bet dabar renkuosi burokėlius kitaip.

Burokėlius geriausia kepti ~200°C orkaitėje, įsuktus į foliją. Trukmė priklauso nuo burokėlių dydžio, tad geriausia patikrinti šakute.

Iškepusius burokėlius nulupu ir pjaustau kubeliais. Fetą taip pat.

Anakardžius perskeliu per pusę ir paskrudinu keptuvėje (be aliejaus ar kitų riebalų).

Dar pasmulkinu šiek tiek petražolių, nes jos skanu ir žalia spalva labai tinka prie burokėlių raudonio ir baltos fetos. 


Galima viską sumaišyti inde ir padėti į stalą, bet gražiau sluoksniuoti, nes tada feta netampa rožinė, bent jau kurį laiką.

Burokėliai - feta - petražolės - šiek tiek druskos ir šviežiai maltų pipirų - apkepti anakardžiai - ypač tyras geras alyvuogių aliejus.

Viskas. Na, dar neblogai duoti šviežios duonos ir daugiau aliejaus.






2015-01-18

*Alsto svogūnų sriuba au gratin arba tiesiog kitokia svogūnų sriuba

Neseniai gamindama prilupau kiek per daug svogūnų. Liko bent 8 galvutės, o išmesti aš negaliu, kažkaip gaila. Kita vertus, man net patinka, kai būna maisto, kurį "reikia" sunaudoti - tai savotiškai įkvepia išbandyti kažką naujo. Įsitaisau tada ant sofos su krūvom knygų ir žurnalų, receptų sąsiuviniais ir vartau jas, skaitau  rodyklę ("index") ieškodama patiekalų su tuo ingridientu, kuris kaip priekaištas guli šaldytuve ir liūdi nevalgomas.

Su svogūnais visgi buvo kitaip:) Iš karto buvo aišku,  kad virsiu svogūnų sriubą, ir jau žinojau, kurioje knygoje galiu pasitikslinti jos receptą. Bet apsigalvojau. Ir nutariau ją virti visai kitaip, nei įprasta, pagal belgišką technologiją.

Ši sriuba nuo tradicinės svogūnų sriubos skiriasi tuo, kad yra trinta, ir sudėtyje yra bulvė, o be sultinio dar naudojamas calvados'as arba alus.

Alstas yra miestas rytų Flandrijoje, Belgijoje, ir kaip sako mano Belgų ir Olandų maisto knyga, alstiečiai garsėja kaip svogūnų augintojai ir šią sriubą pateikia kitą dieną po naujų metų ar karnavalo kaip vaistą nuo pagirių.




  • 800 g svogūnų
  • 200 g bulvių (~5 mažos ar pora vidutinių)
  • 4 česnako skiltelės
  • 50 g  sviesto
  • 1 l jautienos ar kito sultinio*
  • 45 ml calvados'o arba konjako
  • porą šakelių šviežio čiobrelio
  • pora lauro lapų
  • šviežiai maltų pipirų
  • smulkintų petražolių pabarstymui
  • Gruyere sūrios
  • Bagetės

Svogūnus supjausykite kubeliais ir kepkite didelėje ketuvėje ar puose ant ištirpinto sviesto apie 10 min, kol lengvai karamelizuosis. Vis pamaišykite kad nesviltų.

Tuomet sudėkite smulkiai pjaustytą česnaką ir dar minutę pakepkite drauge su svogūnais.

Galiausiai sudėkite kubeliais supjaustytas bulves, sumaišykite ir užpilkite Calvados'u ar konjaku, ir patroškinkite apie 3 minutes.

Tada supilkite sultinį (arba alų ir sultinį, jei naudosite ne Calvados, žr.*apačioje), įdėkite lauro lapus ir čiobrelį ir užvirkite. Tuomet sumažinkite ugnį ir troškinkite apie pusvalandį.

Galiausiai išimkite žoleles ir viską sutrinkite blenderiu. Jei bijote, kad bus per skysta, nupilkite dalį sultinio, bet pasilikite, kad galėtumėte "sugrąžinti". O jei atrodys, kad per tiršta, įpilkite šiek tiek vandens.

Dabar atėjo laikas druskai ir pipirams. Kiekių nenurodau, nes viskas priklauso nuo to, kokį sultinį naudojote.

Į lėkštės dugną pabarstykite šviežiai tarkuoto sūrio, įdėkite apskrudintą riekę bagetės ar kitos "ilgos" duonos, užpilkite sriuba. Sriubos viršų pabarstykite sūriu ir 5-10 min dėkite į orkaitę, kad sūris išsilydytų, o sriuba taptų "pokšinti":) Pabarstykite  petražolėmis ir valgykite:)


>> kitas variantas patiekti sriubą >> sutrynus ją pašildyti, jei reikia, pilti į lėkštę ir pabarstyti sūriu bei petražolėmis. Galima dėti duonos skrebučių (kvadratėlių) ant viršaus, arba pateikti skrudintos duonos šalia.


 * Sultinį galite pakeisti sultinio ir alaus mišiniu 1:1 (t.y. 0,5l sultinio ir 0,5 l alaus, belgai siūlo Rodenbach). Jei naudosite alų, calvados nereikia.

2015-01-13

*Pomme Allemand arba obuolys įdarytas vištiena su čili

Nuo praėjusių metų likau Jums skolingą porą receptų iš obuolių vakarėlio iPomme meniu. O šitie įdaryti kepti obuoliai tikrai  buvo verti dėmesio - įdomūs, kitokie, skanūs  ir ne taip jau sunkiai pagaminami.

Pavadinau juos Pomme Allemand kaip svečius iš Vokietijos Normandijos vakarėlyje, nes jų receptą,  ne taip kaip kitų patiekalų tą vakarą, radau ne kokiam prancūzų virtuvės blog'e, o mylimiausio vokiško žurnalo Brigitte internetiniame puslapyje.



Ingridientai 8 asmenis užkandžiui, arba 4 alkanesniems:

  • vištienos krūtinėlė (~300 g)
  • 2 svogūnai
  • 1 nedidelis čili pipiriukas
  • 1 arb. šaukštas sviesto
  • 2 arb. šaukštai miltų
  • 350 ml vištienos sultinio
  • 2 valg. šaukštai grietinės
  • druskos
  • pipirų
  • 20 g anakardžių riešutų
  • 4 obuoliai 

Jei vištienos krūtinėlė su oda ar ant kaulo, nuimkite viską, ir ją "gryną" smulkiai supjaustykite.

Vištieną apkepkite svieste ir tada į keptuvę sudėkite smulkiai supjaustytą  vieną svogūną ir čili pipirą. Viską dar šiek tiek kartu pakepkite.

Apibarstykite miltais ir supilkite ~pusę sultinio. Pavirkite apie 5 minutes. Tada sudėkite grietinę, druską, pipirus. 

Anakardžius susmulkinkite ir trumpai apkepkite keptuvėje be riebalų, kad kiek apskrustų. Atsargiai, nes riešutai greit ima degti. 

Riešutus sudėkite į mėsos ragu ir viską sumaišykite. Paragaukite ir jei reikia, dar pasūdykite ar papipirinkite.

Obuolius pjaukite per pusę, išimkite sėklas, ir sudėti į skardą. Tada visus bendrai pabarstykite druska ir pipirais. Į obuoliuose esančias duobutes sudėkite mėsos ragu su kaupu. Į kepimo skardą supilkite likusį sultinį ir susmulkintą andrą svogūną ir kepkite apie 25 min.  200°C orkaitėje.


***
O nuotraukoje žemiau į šitą įdarytą obuolį atsirėmė  Croque monsieur Normand - su camembert'o sūriu ir obuoliais.

Atskirai recepto nerašysiu, bet esmė tokia:
Duoną rinkitės minkštą, patepkite sviestu, ant vienos  riekės dėkite gero sūrio (jis turi daugiau skonio nei koks pigus) ir pagaliukais supjaustyto obuolio be žievelės, o tada uždenkite antra duonos rieke. Kepkite sumuštinių keptuvėje.




2015-01-10

*Burgeriai namie geriausi

Ir sakykite, jei norite, kad Drama burgeriai yra geriausi mieste, o aš sakysiu, kad tikrai ne:)  Skaniausi jie namie -  organoleptikų gūžtoje, Liutauro, pas Meringą prie stalo, o gal pas jus namuose?



Iš tikro turiu prisipažinti, kad nemaniau, jog kada darysiu burgerius namie. Ragavau juos darytus profesionalų ir net neketinau bandyti atkartoti to skonio, net ir po to, kai per gimtadienį  šiek tiek sekiau veiksmą ir pramokau kas ir kaip.  Juk aš ne koks šefas,  o paprasta namų Merginga:). Bet taip jau gavosi - draugai pasiūlė, aš pritariau, ir penktadieno vakarą įsijautėme į šitą projektą susirinkę pas mane.

Iš anksto visi persiskaitėme brolių aprašymą (http://organoleptikai.lt/2014/07/04/burgeriai-issamiau/), ir išėjome ieškoti ingridientų.

Pirmoji stotelė - Steak Supply, kur Vytautas buvo užmatęs jautienos paplotėlių burgeriams - jau su druska, pakankamo riebumo. Puikūs, ypač jei neturi kokybiško jautuko šaldytuve. Ir vargo mažiau, nes nereikia malti mėsos pačiam ir mažesnė tikimybė ką nors sugadinti:) Kaina gaunasi apie ~2 eur už paplotėlį. Ne taip ir baisu, ar ne?


Tada Rimi. Saldžios bandelės buvo mano sąlyga gaminti burgerius namie, ir visi kurie buvo skeptiški paragavę pripažino, kad jos yra GERAI.

Hellmann's, rukola ir salotų miksiukas, ožkos, mėlyno pelėsio ir maasdam sūriai, šoninė, kalnas svogūnų karamelizavimui, kaimiškos bulvės, kurios norėjo tapti keptomis bulvytėmis. Regis ir tiek. Paėmėme ir agurkėlių, bet nedėjome:)

! Pravartu namie turėti folijos, nes ji puikiai gelbėja, kai reikia kažką pridengti, kad nevėstų, ar nekeptų.

Nuo ko pradėti? Svarbu viską pasiruošti, kad būtų galima operatyviai sluoksniuoti. 

  • Nusilupame svogūnus ir bulves
  • Bulvės supjaustytos skiltelėmis apvoliotos aliejuje su druska kepa orkaitėje pagal Edvardo metodą, o pabaigoje pabarstomos rozmarinu. Užtrunka min. pusvalandį tad turime pakanmamai laiko suruošti viską. 
  •  Karamelizuojame svogūnus. Daug daug svogūnų, kurie sukrenta kepdami, supjaustomi pusžiedžiais ir ant vidutinės ugnies kepami ant sviesto ir alyvuogių aliejaus. Svarbu kad nedegtų. Kai suminkštėja įmalame  šiek tie druskos, pabarstome šiek tiek cukraus, dar kepame, ragaujame...mmm, bus neblogai:)
  •  Majonezą sumaišome su aitriųjų paprikų padažu Fucco D'Amore, kurį šefas kažkada atvežė tepti ant jautienos steikiuko sumuštinukų, o dabar jis puikiai pagerino majonezą. 
  • Sūrius susipjaustėme riekelėmis, kad galėtume dėti ant šiltos mėsos 
  • Šonine apkepėme ir uždengėme folija, kad neatvėstų. Bet kiek buvo dūmų!!! Net signalizacija pradėjo pypsėti:) Taigi nepamirškite įsijungti gartraukio.
  • Bandeles perpjovėme pusiau ir sudėliojome ant kepimo skardos išklotos popieriumi vidine puse žemyn.
  •  Steak supply pamokė namų sąlygomis kepti paplotėlius ant keptuvės iš abiejų pusių po porą minučių, kad gautųsi medium. Panašiai ir darėme, tiesa, į laikrodį nežiūrėjome.
  •  Kol kepa mėsa pasišildėme ir bandeles. Jos apskrunda gan greitai, jei orkaitė įkaitusi.
  • Iškepusią jautieną susidėjome į kepimo skardą ir uždengėme folija, kad neatšaltų, o tuo tarpu visi drauge viens du ir ištepame abi bandelių puses pasiruoštu majonezo padažu. 
  • Ant apatinio sluoksnio dedame karamelizuotus svogūnus,  o tada jau priklausomai nuo varianto. Mes darėme du:

1) Su ožkos sūriu:
  • Jautiena > Ožkos sūris > Rukola ir salotos > bandelės viršus

2) Su šonine ir mėlynojo pelėsio sūriu
  • Maasdam > Jautiena > Šoninė > Mėlynojo pelėsio sūris > Rukola ir salotos > bandelės viršus


Pirmasis variantas buvo labiau:) gal  dar ir dėl to, kad jį darėme pirmą, kai dar buvome alkanesni:)
Be to, tikrai, mėlynojo pelėsio sūrį reikia rinktis atsargiai, nes per aitrus jis per daug dominuoja.. Arba dėkite labai nedaug, kad tik vos vos pasilydytų ant jautuko.







*Sekmadienio pyragas. Pašilaičių šokoladinis pyragas

Prisimenat tuos plėšomus kalendorius su vardadieniais, mėnulio fazėm, patarimais kada ką sodinti arba receptais kitoje pusėje? Dabar jie gal nebe tokie populiarūs, bet galima rasti. Pamačius juos knygyne pajuntu kažkokią nostalgiją. Vaikystėje vartydama bobutės kulinarines knygas rasdavau jose kalendoriaus lapelių su receptais ir pati juos rinkdavau, o dabar laikas nuo laiko  pasiimu seną "Valgių gaminimą" bet mieliau skaitau ne knygoje, o ant joje saugotų lapelių ranka rašytus ar tuos "kalendorinius" receptus.

Atrodo, jie gyvesni. Viena matyt užsirašyti pas draugę geriant arbatą, kiti perrašyti iš kažkur, treti, tie iš kalendorių, išsaugoti mąstant kaip kažkam tai gaminsi.

Panašiai ir su savo  pačios receptų sąsiuviniu. Nors ir yra tokių, kuriuos įsiklijavau iš kažkokių žurnalų ar reklaminių lankstinukų ir taip nė karto ir nepagaminau, dauguma turi savo istorijas, žmones, jausmus.

Vienas tokių, ne rašytas ranka, bet įklijuotas, rastas ant  vokiško kepimo miltelių ar vanilinio cukraus pakelio (ale Dr.Oetker) antros pusės yra šokoladinis pyragas "Louise". Bet man jis tiesiog Pašilaičių šokoladinis pyragas - pirmas šokoladinis pyragas, kurį kepiau, man atrodo dėl to, kad norėjau suprasti, kodėl viena gerų patarimų knygelę sakė "niekada neatsisakykite namuose kepto šokoladinio pyrago". Ir taip aš pamilau tuos šokoladinius pyragus, nes į juos galima sudėti tiek daug meilės:)

  • 250 g sviesto
  • 200 g cukraus 
  • šiek tiek vanilinio cukraus
  • 4 kiaušinio tryniai
  • 150 g juodojo šokolado
  • 125 g smulkintų migdolų
  • 250 g miltų
  • 2 arb. šaukšteliai kepimo miltelių
  • 4 kiaušinio baltymai

Kambario temperatūros sviestą išsukame po truputį supildami cukrų ir įmušdami kiaušinio trynius. Gerai išmaišome/išplakame.

Tada pilame tarkuotą šokoladą (aš smulkinau el.kapokle), migdomus, kepimo miltelius. Galiausiai įmaišome miltus.

Kiaušinio baltymus išplakame iki standžių putų (jau tikriausiai žinote tą "burtą", kad apvertus indą su plaktais baltymais jie turi likti inde, o ne išskristi) ir atsargiai įmaišome į pyrago masę. Pastaroji bus gan kieta dėl miltų, tad geriausia maišyti mediniu šaukštu.

Apvalią kekso formą ištrinkite sviestu, jei linkusi prikepti galite net pabarstyti miltais ir į ją sukrėskite pyrago tešlą.

Kepti reikia apie 60-70 min 175°C orkaitėje. Ar iškepė geriausia patikrinti įsmegus dantų krapštuką ar degtuką - jis turi neapkibti tešla, likti švarus.

Jeigu jums patinka, galime tempti kokią tai glazūrą, kaip kad siūlo tas receptas ant pakelio, o aš tiesiog pabarstau cukraus pudra.







2015-01-09

*Miglės tortas

Miglė buvo mano sesės klasiokė. Atmintyje yra įstrigusi judviejų nuotrauka mokyklos suole, kur jos panašios savo plačiom šypsenom ir spindinčiom akim. Protingos, bet nenuobodžios:) Matau Žemynos gimnaziją ir  jaunimo parką ir apima kažkoks lengvumo jausmas. Truputį net pavydu jų nerūpestingos ir išdykusios paauglystės! Pralaužė visus ledus, išauklėjo tėvus, ir man mokykloje jau buvo kur kas lengviau augti:)

Šis Miglės tortas yra vienas iš pirmų mano receptų sąsiuvinyje - skanusis trupinių pyragas su kondensuotu pienu, džiovintais vaisiais ir graikiškais riešutais.Anksčiau dažnai jį kepdavau įvairioms progoms ir vakarėliams, ar tėveliui per gimtadienį, kad savo gimtadienio proga nusineštų į darbą pavaišinti kolegų, o dabar kepu savo tuoj beveik busimiems kolegoms. Nauji metai prasideda pokyčiais ir aš tikiu, kad visi pokyčiai į gerą ir suteikia mums naujų progų. Kad ir prisiminti senus gerus receptus:)

  • 200 g grietinės
  • 200 g svieto
  • 3 kiaušiniai
  • miltai
  • 2 indeliai saldinto kondensuoto pieno
  • Džiovintų vaisių (abrikosų, ananasų, razinų, slyvų ir viso kito, ką mėgstate)
  • Graikiškų riešutų
  • (cukraus nereikia)

Sviestą išmaišykite su kiaušiniais, supilkite grietinę, suplakite viską iki vienos masės ir tada po truputį supikite miltus iki gausis minkoma tešlą. Suminkykite vieną gabaliuką ir įsukite į maistinę plėvelę ar įdėkite į maišelį ir palikite gerai atvėsti.

Atvėsusią tešlą tarkuokite burokine tarka ant sviestinio popieriaus, paskleiskite ant kepimo skardos ir kepkite 180 °C orkaitėje, kol gražiai pagels*

Kondensuoto pieno indelius įstatykite į puodą ar metalinį dubenį, užpilkite vandeniu ir virkite apie porą valandų (neatidarytus!). Jei vanduo indelių neapsemia, juos kas kažkiek laiko vis apverskite, arba virkite paguldytus ir pasukite.

Į iškeptus trupinius sudėkite susmulkintus riešutus, džiovintus vaisius, permaišykite ir sukrėskite virtą kondensuotą pieną - turėtų būti kiek tirštesnis nei įprasta, net rusvas, bet čia kaskart vis kitaip gali gautis:)



Viską sudėkite į torto formą, išlyginkite ir padėkite į šaldytuvą sustingti. Geriausia per naktį. Kitą dieną galima nešti į darbą ar vaišinti svečius.





* Kadangi trupiniai bus skirtingo storiu, galite jau pageltusius išimti, o kitus kepti ilgiau. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad apačia, kuri liečia kepimo skartą, gali geltonuoto, kai viršus dar bus balkšvas. - aš apverčiu su mentele. 

2015-01-07

Izraelietiškos bulgur, saliero ir džiovintų spanguolių salotos. Sababa style

Vienas izraelietiško Berlyno restoranėlio Sababa  salotas jau esu aprašiusi (pomidorų su granato sėklomis http://meringavirtuveje.blogspot.com/2014/10/izraelietiskos-pomidoru-ir-granatu.html),
o dabar atėjo laikas antroms.

Tąkart spalį man jos taip patiko, kad kitą dieną ėjau ieškoti bulgur kruopų, nes Lietuvoje jų iki tol nebuvau nei mačius, nei ragavus (dabar jau patiktrinau - Mindaugo Maximoje yra, tikiu ir kitur). Užsirašiau tik ingridientus, tad gamindama dėjau iš akies ir jums pateikiu taip, kaip dariau aš, o Jūs galite koreguoti pagal save.

  • 250 g bulgur kruopų
  • ~1 kg saliero stiebų*
  • pora saujų džiovintų spanguolių
  • pora saujų graikinių riešutų
  • petražolių, jei pageidaujate
  • ypač tyro alyvuogių aliejaus
  • druskos
  • pusės apelsino sulčių
Bulgur kruopas supilkite į indą ir užpilkite verdančiu vandeniu, kad vandens būtų kiek virš kruopų, uždenkite ir palikite 10-15 min, kad suminkštėtų, bet dar būtų al dente. Jeigu pastebėsite, kad reikia, įpilkite kiek daugiau vandens, o jei bus per daug, perkoškite per sietelį. Pabaigoje šiek tiek pasūdžiau ir permaišiau.

Saliero stiebus nuplaukite, nulupkite (nebūtina, bet kiek skaičiau sako taip geriau, mažiau tų siūlų tarp dantų, nors man jie lyg ir netrukdė iki šiol:))  ir supjaustykite plonais griežinėliais.

Graikinius riešutus  susmulkinkite ir sumaišykite su salieru, kruopomis bei spanguolėmis. Užpilkite aliejumi sumaišytu su pusės apelsino sultimis. Pasūdykite pagal skonį, jei norite pabarstykite smulkintomis petražolėmis ir patiekite svečiams.




 *Pirkau du ryšuliukus - abu po maždaug pusę kg, bet nulupus, nupjausčius lapus ir kotus liko apie 600 g





2015-01-05

*Sigės tėčio Vytauto duona

Su Sige kartu mokėmės nuo 9 klasės. Abi fizikų dukros tiksliųjų mokslų mokykloje, tačiau nei viena fizike taip ir netapome.

Visgi kiek save pamenu, šia profesija visada žavėjomės. Universalūs tie fizikai, ir finansuose, ir politikoje, ir psichologai, ir IT, ir "tiesiog" įmonių vadovai - kur be pažvelgsi. O Vytautas, Sigės tėtis, dar ir kepa labai skanią duoną!

Nežinau, kiek metų turėjau šitą Vytauto duonos receptą iki kol galų gale atėjo jo diena. Nutariau, jog užteks kepti pagal tą patį savo receptą (http://meringavirtuveje.blogspot.com/2011/08/duona.html). Reikia išbandyti kažką naujo ir pasidalinti su Jumis. Visgi ką tik prasidėjo nauji metai:) Geras laikas naujiems geriems dalykams.


  • Sauja džiovintų spanguolių
  • Po 1/2 stiklinės
    • saulėgrąžų
    • moliūgo sėklų 
    • kviečių sėlenų
    • avižinių dribsnių
    • linų sėmenų
    • sezamo
    • cukraus (galima pakeisti šaukštu medaus ir 1/4 stiklinės cukraus)
  • 2 valg. šaukštai kmynų
  • 1 valg. šaukštas druskos
  • 0,5 l vandens
  • 250 g kvietinių miltų
  • 250 g ruginių miltų
  • Duonos raugo

Nors tai nebuvo nurodyta receptą, raugą visų pirma užpyliau 100 ml vandens ir 100 g ruginių miltų, išmaišiau ir palikau atsigauti.

Tuomet sudėjau viską iš eilės, permaišiau, tada dalimis supyliau vandenį ir miltus iki gavosi viena graži masė.

Mano tradicinis duonos receptas minkosi rankomis, bet čia masė gan lipni, tad tiesiog ją sukrėčiau į formas (gaunasi dvi duonos, tad jei nėra kam valgyti, darykite iš pusės kiekio) ir palikau pakilti per naktį.

AAA! nepamirškite atsidėti raugo kitam kartui, kaip iš pradžių padariau aš:) 

Kitą dieną kepiau apie 1 val. 15 min 190 °C orkaitėje.

Labai labai skanu. Dabar kurį laiką manau kepsiu šią duoną:) 



*Humusas pagal Konstantiną


Prieš kelerius metus užsiregistravau Couchsurfing puslapyje - tokia bendruomenė, kur žmonės priima vieni kitus apsistoti, aprodo miestą ir pan. Tąkart su Sige sugalvojome daryti roadtrip'ą automobiliu po Europą ir nutarėme, kad Danijoje gyventi viešbučiuose bus per brangu.

Taip atradome daug naujų nuostabių draugų - amerikiečius gyvenusius ir dėsčiusius Ukrainoje, airį, kuris tuoj tuoj aplankys visas pasaulio šalis, kanadietį savanoriavusį Sibire, italą iš Čekijos, lenką Maciej, kuris turėjo tokią pačią vaikystės receptų knygą kaip ir aš, ir Konstantiną, palikusį mums savo buto raktus net mūsų nemačius.

Konstantiną, tiesa, labiau atrado Sigė. Manau, kad ir ta Danija buvo pasirinkta ne šiaip sau, o dėl to, kad jos širdis jautė, kad ten kažkas laukia. Dabar jie abu gyvena Vilniuje ir Kontantinas daro puikų skanų humusą, kurį nutariau išbandyti ir aš.


  • 250 g avinžirnių (ne iš skardinės)
  • 1 didelis svogūnas
  • keli lauro lapai
  • Pusė česnako
  • 1 arb. šaukštelis kumino
  • 3 valg. šaukštai tahin (sezamo pasta)*
  • 1 didelės citrinos sultys (aš pirkau dvi mažas)
  • Pusė čili pipiro ar arb. šaukštelis čili miltelių
  • 1 arb. šaukštelis druskos
  • 1 arb. šaukštelis raudonosios paprikos miltelių
  • 200 ml alyvuogių aliejaus (švelnesnio, ne itin pikantiško)


Iš vakaro pamerkiau avinžirnius - perploviau, užpyliau gausiai vandeniu ir padėjau į šaldytuvą. Pagal Konstantiną 10-12 valandų.

Kitą dieną nupyliau vandenį, sudėjau avinžirnius į puodą, užpyliau šviežiu vandeniu, sudėjau supjaustytą svogūną, lauro lapus ir užvirti. Kuo ilgiau virs, tuo geriau, bet mažiausiai valandą tikrai reikia.

Verdant susidarys putų - jas reikia nuimti, kaip verdant kokią uogienę ar mėsos sultinį:)

Kai avinžirniai jau minkšti, maždaug po pusvalandžio, nupilkite didžiąją dalį vandens, bet šiek tiek atidėkite - nes
gali prireikti gan greitai.

Išimkite lauro laupus, sudėkite visus išvardintus ingridientus. Humusas greitai taps gan tirštas tad galima įpilti daugiau vandens atidėto nuo virimo ir papildomai alyvuogių aliejaus, tam kad būtų kremiškesnis.

Toliau jau jūsų skonio receptorių reikalas - galima įspausti daugiau citrinos dėl gaivumo, įdėti daugiau druskos, paprikos, kumino, čili ar tahin - ko jums labiau norėsis:)


Nutariau savo svečiams patiekti su įdomesne duona, tad ryte bėgau iki gruziniškos duonos parduotuvėlės. Bet nebuvo. Tad pirkau Maximoje turkišką duoną, kurią dar pakepiau orkaitėje. Manau, kad tiko:) Lavašas irgi tinka.




*Tahin sezamo pastą radau Rimi, prie padažų.

2015-01-03

*Kalėdos. Linco tortas

Šiemet per šventes susimąsčiau, kad daug šalių turi savo tradicinius Kalėdų pyragus - vokiečiai kepa Christstollen, prancūzai - Buche de Noel, italai smaguriauja Panettone,  austrai - Linco tortą. O kaip Lietuva? Galbūt yra tradicinių bet pamirštų šv. Kalėdų kepinių, tačiau niekaip negaliu sugalvoti nei vieno. Neprisimenu ir ką per Kalėdas skanaudavome pas diedukus - matyt didžiausias skanumynas tais laikais buvo mandarinai.

Dabar mano šeimos šventės neapsiena be sesės kepamo stollen (tarti "štolen") ir Linco torto. Jie kasmet vienas su kitu konkuruoja, nes kažkodėl tai vienas, tai kitas būna skanesnis, populiaresnes. šiemet nugalėjo Linco tortas.

O jį pasidalinusios darbus su sese kepėme taip, kaip išmokome kadaise iš Burda receptų knygos. Nors dabar ją retokai atsiverčiu, tuo metu, kai radau po Kalėdų eglute, buvo laaaaaabai įspūdinga - daugybė receptų ir visi su netgi spalvotomis nuotraukomis:)




  •  250 g minkšto sviesto
  • 250 g cukraus
  • 1 kiaušinis
  • 1 taurelė vyšnių ar kito likerio
  • 250 g maltų migdolų ar lazdyno riešutų
  • 250 g miltų
  • 1 kaupinas valg. šaukštas kakavos
  • 1 arb. šaukštelis cinamono
  • 1 pakelis vanilinio cukraus
  • 1 žiupsnelis maltų gvazdikėlių
  • 1 kiaušinio trynys aptepimui ir šiek tiek pieno
  • Juodųjų serbentų, aviečių ar kitos tirštos uogienės


Sviestą ištrinkite su cukrumi, kiaušiniu ir likeriu.
Vis maišydami po truputį supilkite maltus riešutus, miltus, kakavą, vanilinį cukrų, cinamoną ir gvazdikėlius ir suminkykite tešlą.

Padėkite ją bent valandai o geriau pusdieniui ar per naktį į šaldytuvą, o tuo tarpu pailsėkite, numikite, pažiūrėkite filmą ar nudirbkite ką nors kito naudingo.

3/4 tešlos iškočiokie iki ~2cm storio  ir ja išklokite riebalais išteptą torto formą (ir jos sieneles), aptepkite uogiene.

Likusią tešlą taip pat iškočiokite ir iš jos išpjaukite juosteles, pusmėnulius, lapelius ar išspauskite žvaigždutes ir jomis apdėliokite pyrago viršų.


Trynį išplakite su šlakeliu pieno ir juo aptepkite pyrago papuošimus. Kepkite apie 1 val. 180°C laipsnių orkaitėje.