Ir visgi kas tas bulgur? Tai pilno grūdo skaldyti kietieji kviečiai, specialiai perdirbtos (apvirtos, išdžiovintos ir atskirtos nuo sėlenų kruopos). Sako, kad sveikesnės nei ryžiai, turi daug skaidulų, kalcio, fosforo, geležies, bet manau svarbiausia - kad skanios, šiek tiek riešutinės.
Jau rašiau Jums apie nusižiūrėtas izraelietiškas bulgur salotas, o šį kartą - interpretacija maroko tema:)
1 svogūnas
4 valg. šaukštai alyvuogių aliejaus ir šiek tiek kepimui
150 g bulgur
~400 ml daržovių sultinio
2 valg. šaukštai pomidorų pastos
1 raudonoji paprika
200 g mažųjų vyšninių pomidoriukų
300 g agurko (~visas ilgasis agurkas) 1 citrina
Druska ir šviežiai malti pipirai
100 g feta sūrio
1 arb.šaukštelis Ras-el-Hanout prieskonių *(neišsigąskite, ingridientai žemiau:))
Plokščialapių petražolių pabarstymui
Pradedam.
Svogūną smulkiai supjaustome ir pakepame ant aliejaus.
Visą gyvenimą svogūną pjausčiau taip, kaip mokė mama - perpjauni per pusę, tada pusžiedžiais, o tada tuos pusžiedžius laikant drauge - kubeliais, bet neseniai žiūrėdama vieno vokiečių šefo laidą išmokau naują būdą. Jis man atrodo patogesnis, ypač jei svogūną reikia supjaustyti kuo smulkiau. Perpjovę svogūną pusiau, pirma pjaukite statmenai svogūno uodegėlei (neįpjaukite iki galo, palikite sujungtus). Jei reikia smulkaus pjaustymo darykite horizontalų pjūvį per svogūno plotą. Tada smulkinkite taip, kaip pjaustytumėte pusžiedžius, t.y. lygiagrečiai svogūno uodegėlei.
Apkepkite tiek, kad suminkštėtų, bet nesudegtų. Tuomet supilkite bulgur kruopas ir lengvai pakepkite. Užpilkite karštu sultiniu, sudėkite pomidorų pastą, gerai išmaišykite ir palikite uždengtame puode išbrinkti. Išbrinkusias nukelkite nuo kaitlentės, kad atvėstų.
Sultinio pradžioje geriau pilkite mažiau, nes, kaip ir plove, jei pripilsite per daug, bus košė, o ne kruopos. Geriau jau jei atrodys per kieta, įpilti šiek tiek papildomai. Na, o jei visgi gausis per drėgnos kruopos, ant mažos ugnies pakaitinkite ir vis pamaišykite, kad skysčio nugaruotų.
Kol kruopos sau ramiai brinkst, galima ruošti kitus ingridientus.
Iš kito šefo išmokau, kad paprikas geriausia visada nulupti. Ir taip jas pati pamėgau labiau. Anksčiau ta jų stora oda man kažkaip būdavo "nelabai". Taigi nulupame papriką bulvių skustuku, perpjauname pusiau, išimame sėkleles ir tas baltas pertvarėlės ir pjaustome kubeliais.
Agurką taip pat nulupame ir supjaustome kubeliais. Pirmiausia į tris dalis išilgai, tada pagaliukais, o tada jau viskas aišku. Trikampėliai manau netiktų:)
Pomidoriukus perpjaukite pusiau.
Išspauskite citrinos sultis ir šakute sumaišykite su alyvuogių aliejumi. Priklausomai nuo citrinos dydžio aliejaus galite įpilti ir daugiau, kad padažiukas gautųsi jums skanus - gaivus, o ne vien rūgštus. Pagardinkite druska ir pipirais ir užpilkite ant kruopų.
Fetos sūrį sulaužykite rankomis ir sumaišykite su daržovėmis ir bulgur.
Dabar geriausia dalis - išgauti skonį. Pirmiausia šiek tiek druskos ir šviežiai maltų pipirų, o tada Ras-el-Hanout prieskonių mišinuko.
Neieškojau jo specializuotose parduotuvėse, bet pasiskaičiusi internete sudedamąsias dalis užsimaišiau pati. Kaip tyčia turėjau visų sudedamųjų dalių, bet manau jei kokią ir praleisite - nieko tokio. Visko dėjau iš akies, gvazdikėlių ir imbiero gal kiek mažiau, daugiau paprikos ir kumino.
Bemaišydama tuos prieskonius prisiminiau gražų filmą apie indų virtuvę Today's special, kur pagrindinis herojus mokomas, kad valgio gaminime svarbūs du dalykai, širdis ir pilvas:) Taigi pajauskite ir sumaišykite tuos prieskonius taip, kaip sakys širdis:)
Grįžtam prie salotų. Išmaišius kruopas su daržovėmis ir sūriu, bei suteikus skonio belieka tik patiekti pabarsčius smulkiai pjaustytomis petražolėmis.
*Ras el hanout - marokietiškas prieskonių mišinys, dažnai susidedantis iš daugybės prieskonių, dažniausiai šių 12:
- kardamonas
- kuminas
- gvazdikėlis
- cinamonas
- muskatas
- imbieras
- kalendra
- aitrioji paprika
- saldžioji paprika
- kvapnieji pipirai
- ciberžolė
- vaistinė ožragė